Μπάσκετ: Καθάρισε…Όταν Σοβαρεύτηκε ο Αίας Αμυνταίου

Την τρίτη του νίκη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος, πέτυχε ο Αίας Αμυνταίου, καθώς επικράτησε στο γήπεδο του του Γ.Σ. Ελιμείας με 72-48, oλοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο τον πρώτο γύρο των υποχρεώσεων του στην Α κατηγορία της ΕΚΑΣΔΥΜ. Η αναμέτρηση την αμφίρροπη μέχρι και τα μισά της τρίτης περιόδου. Όταν οι γηπεδούχοι σοβαρεύτηκαν, ήλεγξαν το ρυθμό του παιχνιδιού και με μικρά σερί έφτασαν άνετα στην τελική επικράτηση (72-48), με τη διαφορά των 24πόντων να συνιστά την ευρύτερη νίκη της ομάδας στο εφετινό πρωτάθλημα. Οι παίκτες των Ελιμείων αγωνιζόμενοι με μαχητικότητα και πάθος, εγκλώβισαν επιθετικά τους γηπεδούχους και με τις βοήθειες που πήραν στο σκοράρισμα από το δίδυμο Δημόπουλου (15π), Λαμπρόπουλου (15π), κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 23-27. Στα μέσα της τρίτης περιόδου, οι παίκτες του Αίαντα αφυπνίστηκαν και με όπλο τους τη ταχύτητα, πίεσαν τον αντίπαλο, κέρδισαν μπάλες και με τα επιτυχή τελειώματα των Τζήγα (20π), Νάνο (13π) και Πάνο (13π), άλλαξαν την ροή του παιχνιδιού, αποκτώντας προβάδισμα 9πόντων (46-37) στο τέλος της περιόδου. Με τους φιλοξενούμενους να απογοητέυονται από την τροπή του παιχνιδιού, η ομάδα του Αμυνταίου με ένα καταιγισμό καλαθιών στο τελευταίο δεκάλεπτο, σημείωσε 26 πόντους έναντι 11 των Ελιμείων, γράφοντας τον επίλογο της αναμέτρησης. Ο παίκτης του Αίαντα Αμυνταίου, Κων/νος Τσιπώτης, δήλωσε: « Παρουσιάσαμε δύο πρόσωπα στην αναμέτρηση με τα Ελίμεια, στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν υποτονική και δώσαμε το δικαίωμα στον αντίπαλο να μας αμφισβητήσει, αντίθετα στην επανάληψη πιέσαμε τον αντίπαλο και μετουσιώσαμε σε καλάθια τις ευκαιρίες που βγάλαμε στον αιφνιδιασμό, φτάνοντας δίκαια στη νίκη. Πιστεύω ότι μέσα στην διακοπή των εορτών, θα έχουμε την δυνατότητα να δουλέψουμε τις αδυναμίες μας και να παρουσιαστούμε ακόμα καλύτεροι στο δεύτερο γύρο».
Διαιτητές: Παναγιωτίδης-Ραδουνισλής
10λεπτα: 10-11, 23-27(ημχ.), 46-37, 72-48
Αίας Αμυνταίου (Λ. Φωτιάδης): Καναργελίδης 2, Φωτιάδης 2, Πάνος 13, Σπύρου 8, Νάνος 13, Τσιπώτης, Πανταζής, Καλεντζής 8, Στάιος, Μωυσιάδης 6, Θεοχαρίδης, Τζήγας 20.
Γ.Σ. Ελιμείας (Ν. Ζαγαρας): Τσιρέκας Χ. 2, Τσιρέκας Ι. 4, Καλαμούκας, Δημόπουλος 15, Κολιογιάννης, Δαβάνης, Τσεπουρας 6, Κουμτσίδης 6, Λαμπρόπουλος 15, Μπούλης.