Ε.Σ. ΑΜΥΝΤΑΣ: ΧΑΝΤΜΠΟΛ: ΠΕΡΑΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΕΡΟΙΑ Ο ΑΜΥΝΤΑΣ

Με το δεξί ξεκίνησε ο Αμύντας Αμυνταίου τη νέα χρονιά, καθώς πέτυχε σπουδαίας από κάθε άποψης -εκτός έδρας- νίκη, επι του Φιλίππου Βεροίας με 25-29, κλείνοντας με ιδανικό τρόπο τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος.Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη , καθ΄ όλη τη διάρκεια της, καθώς καμία από τις δυο ομάδες δεν κατάφερε να ελέγξει το παιχνίδι. ο Αμύντας μπήκε ψυχωμένα στον αγωνιστικό και έκλεισε το ημίχρονο, προηγούμενος με την ελάχιστη διαφορά (12-13).Στην επανάληψη, το σκηνικό το αγώνα δεν άλλαξε και οι δυο ομάδες να συμβάδιζαν στο σκόρ, όμως οι παίκτριες του Αμύντα σ ένα ακόμα παιχνίδι, βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και στο τελευταίο 5λεπτο έτρεξαν επι μέρους σκορ 4-1, πετυχαίνοντας μ΄ αυτό τον τρόπο τη δεύτερη σερί τους νίκη στην Α1.
Τσιομπάνου (11γκ.) , Ζντραβέσφκα (7γκ.) και Καλογήρου (6γκ.) τράβηξαν επιθετικά τον Αμύντα, σημειώνοντας τα 24/29 τέρματα της ομάδος, ενώ για τις φιλοξενούμενες Καλαμουκίδου και Καραχαρίση σημείωσαν από 6τέρματα έκαστη.
Διαιτητές: Πατιός-Τσιάνας
5λεπτα: 2-3, 3-6, 6-8, 8-10, 9-11, 12-13 (ημχ.), 14-15, 18-18, 20-20, 22-22, 24-25, 25-29
ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γιώργος Τσικίνας): Κερλίδη 3, Νάκο 3, Γεωργιάδου Κλ. 1, Θεοδοσοπούλου Β., Καλμουκίδου 6, Ζουμπουλίδου, Θεοδοσοπούλου Σ., Ματαρώνα 2, Στεφανίδου, Ζαγκλιβέρη, Σπυριδοπούλου, Παπαδοπούλου 3, Εμμανουηλίδου, Καραχαρίση 6, Γεωργιάδου Αλ. 1, Νούσια.
Δίλεπτες Αποβολές: 2, Πέναλτι: 3/8
ΑΜΥΝΤΑΣ (Νίκος Γιώσκος): Μπάντη 2, Μίτις, Ζντράβεφσκα 7, Ρακοπούλου Ιλ. 1, Κωτσοπούλου 1, Νταμπίζα, Ρακοπούλου Ελ., Τσιρλιάνη, Σουμελίδου 1, Τσιομπάνου 11, Ταϊρίδου, Παρασκευοπούλου, Καλογήρου 6.
Δίλεπτες Αποβολές: 1, Πέναλτι: 3/5