ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΤΟ ΔΥΤΙΚΟΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΝΤΕΡΜΠΙ Ο ΑΜΥΝΤΑΣ

H ομάδα του Νίκου Γιώσκου, παρά τις απουσίες των Μπάντη, Καλοιδή, Κόρρα και την αναγκαστική αποχώρηση της Γκάτσιου -λόγω τραυματισμού- στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, έπραξε το αυτονόητο απέναντι στο νεανικό σύνολο του Εθνικού Κοζάνης, επικράτησε στο ΔΑΚ Αμυνταίου με 24-16 και μείωσε την απόσταση από την τετράδα των πλει-οφ, στους 4βαθμούς .Ο Αμύντας προηγήθηκε 5-1 στο πρώτο 10λεπτο του αγώνα, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, η φιλοξενούμενη ομάδα βρήκε λύσεις στην επίθεση με τις Ζηνωνίδου (7γκ.) και Γκαμπούρα (5γκ.) και σε συνδυασμό με τις σωτήριες επεμβάσεις της Τσαματούρη, ισορρόπησε στο παιχνίδι (6-5 στο 20λεπτό). Χάρις στην επιθετική δεινότητα της φορμαρισμένης Τσιομπάνου, ο Αμύντας ολοκλήρωσε το ημίχρονο με ισχνό προβάδισμα 2 τερμάτων (11-9). Στις αρχές της επανάληψης τα κορίτσια του Αμύντα με καλή αμυντική συμπεριφορά απέναντι στον Εθνικό , κέρδισαν μπάλες, έτρεξαν στην αντεπίθεση και με επι μέρους σκορ 5-1, αύξησα το προβάδισμα του στα 6τέρματα (16-10 στο 40λεπτό),εξέλιξη που απελευθέρωσε το παιχνίδι τους στο υπόλοιπο της αναμέτρησης. Με τις παίκτριες του Γιώργου Παπαδόπουλου να απειλούν ελάχιστα την εστία της -καλής- Ταιρίδου, ο Αμύντας δεν είχε πρόβλημα να ανοίξει τον ρυθμό του παιχνιδιού και να σκοράρει από όλες τις θέσεις, φτάνοντας εύκολα στην τελική επικράτηση με 24-16. Η παίκτρια του Αμύντα Ηλιάνα Ρακοπούλου σχολίασε: « Ευτυχώς οι πολλές ελλείψεις και το μέτριο αγωνιστικό προφίλ του ημιχρόνου δεν μας στοίχησαν στο σκορ, έτσι με καθαρό μυαλό και αποτελεσματική άμυνα στην επανάληψη , καταφέραμε να πετύχουμε την 3η σερί μας νίκη στο πρωτάθλημα. Ακολουθεί η δύσκολη και μεγάλης βαθμολογικής σημασίας -εκτός έδρας- αναμέτρηση με την Αναγέννηση Άρτας, όπου θα πάμε διεκδικήσουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα».
Διαιτητές: Μαυρίδης- Τομίδης
5λεπτα: 3-1, 5-1, 6-4, 6-5, 8-7, 11-9 (ημχ.), 13-10, 16-10, 21-12, 22-14, 24-15, 24-16
ΑΜΥΝΤΑΣ (Ν. Γιώσκος – Α. Παπαβασιλείου): Ταϊρίδου (τ/φ), Στρατάκη 3, Καλογήρου, Τσιομπάνου 10, Χαντζή 1, Γκάτσιου, Παρασκευά 2, Σμαρδέλη 2, Σουμελίδου, Κοτσωπούλου, Βαφειάδου 3, Γεωργιάδου, Ρακοπούλου 3,Νταμπίζα, Τζαραλή.
Δίλεπτες Αποβολές: 3 Πέναλτι: 3/3
ΕΘΝΙΚΟΣ (Γ. Παπαδόπουλος – Ν. Βλάχος): Τσαματούρη, Τερζούδη 1, Μανακίτσα, Ζηνωνίδου 7, Ντούρμισι 2, Ζάμκου, Καραγιαννίδου, Παπαδοπούλου, Καλαίτζόγλου 1, Σουλίου, Γκαμπούρα 5, Τζήμου, Ταρνανίδου, Στεφανίδου.,
Δίλεπτες Αποβολές: 3 Πέναλτι: 2/3