ΧΑΝΤΜΠΟΛ: Πέρασε και από την Άρτα οι Άνδρες του Αμύντα

Ο Αμύντας Αμυνταίου πέτυχε την 3η διαδοχική του νίκη στο πρωτάθλημα, επικράτησε στην Άρτα του τοπικού Γ.Σ. με 22-24 και έχοντας το απόλυτο θα πάει την Κυριακή (6/12) στην Κέρκυρα για το ντέρμπι κορυφής με τον Φαίακα.Οι παίκτες του Αμύντα παρουσίασαν δύο πρόσωπα.Στο πρώτο ημίχρονο μπήκα πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, ήταν ιδιαίτερα κινητικοί και υπερτερώντας των γηπεδούχων τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα, κατάφεραν να προηγηθούν στο ημίχρονο με νταμπλ σκόρ (7-14).Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Αμύντα εφησύχασε από τη διαφορά του ημιχρόνου, γεγονός το οποίο εκμεταλλεύτηκαν οι Αρτινοί, ρίχνοντας τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της -1 (21-22) ατο 55λεπτό. Όμως στο τέλος οι φιλοξενούμενοι σοβαρεύτηκαν και κατέκτησαν το ρόζ φύλλο.
Ο τερματοφύλακας του Αμύντα Ιωάννης Τοϊτος σχολίασε: « Είμαστε ακόμα στην αρχή του πρωταθλήματος και επόμενο είναι να παρουσιάζουμε σκαμπανεβάσματα στην απόδοση μας.
Το σημαντικότερο είναι ότι δεν πτοηθήκαμε στο διάστημα που ο αντίπαλος μας έφτασε στο γκόλ και μπορέσαμε να διατηρήσουμε τον έλεγχο στο σκόρ, φτάνοντας δίκαια στη νίκη.
Πιστεύω οτι αυτό ήταν ένα πολύ καλό μάθημα για τη συνέχεια και ιδιαίτερα για το επόμενο παιχνίδι με τον Φαίακα».
5λεπτα: 2-1, 2-4, 3-7, 5-10, 6-12, 7-14ημχ., 8-16, 11-17, 15-19, 18-20, 21-22, 22-24
Αναγέννηση Άρτας (Ν. Γιαμούρης): Γαρίδας 3, Μακρής 7, Δελικούρας 6, Γκουβελος, Γιαννακάς 2, Καραντζιάς, Καλιακάτσος 2, Μηλιώνης 2, Νασιούλας, Ντεμές.
Δίλεπτες Αποβολές:1 Πέναλτι: 4/7
Αμύντας Αμυνταίου (Μ. Κιοσές): Κοσμίδης , Κιοσές 2, Παναγιωτίδης 7, Σίσκος 6, Τζίτζιος 4, Τοιτος (τ/φ), Παρπούλας 2, Τατσίδης (τ/φ), Μάλλιος 2, Μαγγόνας 1, Γιώσκος , Καλαϊτζιδης .
Δίλεπτες Αποβολές:4 Πέναλτι: 3/4