ΔΙΑΦΟΡΑ ΔΥΝΑΜΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΝΕΑ ΉΤΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΜΥΝΤΑ

Ο Αμύντας ηττήθηκε στη Θεσσαλονίκη από τον ΠΑΟΚ με 29-18, σημειώνοντας τη δεύτερη διαδοχική του ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα της Α1.Οι παίκτριες του Νίκου Γιώσκου, άντεξαν μόλις στα πρώτα 15λεπτά, απέναντι στη ομάδα του δικεφάλου του βορρά, η οποία πάτησε γκάζι στη συνέχεια και προηγήθηκε με νταμπλ σκορ στο τέλος του ημιχρόνου (16-8).
Το δεύτερο μέρος δεν επιφύλασσε εκπλήξεις, καθώς το βάθος στο ρόστερ των γηπεδούχων, δεν επέτρεψε στον Αμύντα να αντιδράσει και έτσι το παιχνίδι ολοκληρώθηκε, με διψήφια διαφορά (29-18).Πρώτες σκόρερ του αγώνα,αναδείχθηκαν η Καλογήρου από πλευράς Αμύντα και η Μάστακα από πλευράς ΠΑΟΚ, καθώς εκάστη σημείωσε 8τέρματα.
Διαιτητές: Τόλιος- Στεφανίδης,
5λεπτα: 2-1, 4-4, 9-5, 12-5, 13-8, 16-8 (ημχ.), 18-10, 22-10, 24-11, 26-14, 28-16, 29-18
ΠΑΟΚ (Γρ. Γκόλια): Νούλα 3, Τζέριτς, Μάστακα 8, Μίλασιτς, Βαφειάδου 5, Μούρνου 7, Τσαουσίδου 5, Ράτσικα, Προκοπίδου 1, Παναγιωτίδου, Μεντεσίδου, Εμμανουηλίδου, Σελεμίδου, Κυρικλίδου, Ανδρονικίδου, Χειμωνά.
Δίλεπτες Αποβολές: 2/3, Πέναλτι: 4
ΑΜΥΝΤΑΣ (Ν. Γιώσκος): Κυρλιάνη (τ/φ), Μπάντη, Μίτις, Ζντραβέφσκα 1, Ρακοπούλου 1, Κωτσοπούλου 2, Παπαδάκη, Σουμελίδου, Τσιομπάνου 6, Ταϊρίδου(τ/φ), Παρασκευοπούλου (τ/φ), Καλογήρου 8, Νταμπίζα, Χαντζή.
Δίλεπτες Αποβολές: 2/2, Πέναλτι: 6