ΧΑΝΤΜΠΟΛ: Ακόμα μια Νίκη του Αμύντα επί του Μέγα Αλέξανδρου

Την 3η του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε ο Αμύντας Αμυνταίου επί του Μέγα Αλέξανδρου Φλώρινας, ολοκληρώνοντας -με επιτυχία- τη σειρά των μεταξύ τους αναμετρήσεων στο πρωτάθλημα της Β Εθνικής. Το σύνολο του Μάκη Κιοσέ επικράτησε στον τρίτο αγώνα με 24-39 και έτσι θα πάει με ανεβασμένη ψυχολογία το Σάββατο (21/2) στη Κοζάνη, προκειμένου να σημειώσει την 3η διαδοχική του νίκη.Με εξαίρεση τα πρώτα 15λεπτά της αναμέτρησης που ήταν αναγνωριστικά, ο Αμύντας δεν δυσκολεύτηκε στην συνέχεια να βρει ρυθμό και να επιβάλει τους κανόνες του στον αγωνιστικό χώρο. Με πρωτεργάτες τους Παρπούλα (11γκ.) και Παναγιωτίδη (7γκ.), ο Αμύντας πετούσε φωτιές στην επίθεση και κατάφερε από το ημίχρονο (9-20) να κλειδώσει τη νίκη.Με τον αέρα το 11τερμάτων του πρώτου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν τις υψηλές πτήσεις και στο δεύτερο 30λεπτο. Με πλουραλισμό στο σκοράρισμα και διάρκεια στην απόδοση τους οι παίκτες του Αμύντα δεν άφησαν κανέναν περιθώριο αντίδρασης στον Μέγα Αλέξανδρο, φτάνοντας εύκολα στο τελικό 24-39.
Ο παίκτης του Αμύντας, Βαγγέλης Κοσμίδης , δήλωσε: « Είμαστε ικανοποιημένοι από τα δυο τελευταία παιχνίδια με τον Μέγα Αλέξανδρο, αφού καταφέραμε να συνδυάσουμε τις νίκες με καλές εμφανίσεις.Απομένουν 5 αγωνιστικές για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος και ευλπιστούμε ότι θα φέρουμε και στη συνέχεια καλά αποτελέσματα, προκειμένου να έχουμε τη μεγαλύτερη δυνατή συγκομιδή βαθμών».
Διαιτητές: Γιάννου - Τοκατλίδης
5λεπτα: 1-1, 4-3, 4-7, 6-13, 7-17, 9-20ημχ., 12-23, 16-25, 20-28, 22-31, 24-35, 24-39.
Μέγας Αλέξανδρος Φλώρινας (Δ. Βασίλης): Βαραδίνης, Κεσίδης, Κεβρεκίδης, Παπαγεωργίου, Γεωργιάδης, Αλεξίου, Δήμου, Βέργος 1, Μαγγόνας 3, Τραίτσης 7, Ρουφίδης 2, Καργαρέτσος, Σίσκος 8, Ντουμανίδης 1, Τραϊκος 2.
Δίλεπτες Αποβολές: 3 , Πέναλτι: 4/4
Αμύντας Αμυνταίου (Μ. Κιοσές): Παρπούλας 11, Γιώσκος 5, Ζαρογιάννης 2, Καλομηνίδης, Τατσίδης (τ/φ), Τόϊτος (τ/φ), Παπαχρήστου 5, Παπακωνσταντίνου, Κιοσές, Κοσμίδης 1, Παναγιωτίδης 7, Γκουντέβενος 4, Πετρίδης 2, Φραγκότσης 2.
Δίλεπτες Αποβολές: 1 , Πέναλτι: -